SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

POKONAĆ KOSTUCHĘ

 

Pokonać Kostuchę - książka powiedziałabym mająca w sobie więcej z sensacji niż thrillera. Czytając ją obserwujemy przemianę młodego chłopaka, kierującego się wolą zemsty w członka mafii po zakochanego świadka koronnego, aż do momentu doświadczonego lekarza uciekającego przed śmiercią. Powieść rozpoczyna się od „taniej” akcji w ciemnej uliczce, gdzie poznajemy głównego bohatera Petera Browna. Peter Brown dawniej nazywał się Pietro Brnw i jako czternastolatek zostaje przygarnięty przez rodzinę Locano, po tym jak para zabójców zabija jego najukochańszych dziadków. Ten incydent zmienił młodego chłopaka, który od tej pory, całe swoje życie podporządkowuje woli dokonania sprawiedliwego wyroku na zabójcach jego najbliższych. Kiedy udaje się mu osiągnąć cel zagubiony chłopak zostaje członkiem mafii, gdzie znajduje złudne poczucie bezpieczeństwa i miłości. Po konflikcie z rodziną zaczyna współpracować z FBI i zostaje lekarzem.

Cała powieść zbudowana jest z dwóch rodzajów rozdziałów, które następują przemiennie. Jedne są retrospekcjami a drugie opisują teraźniejszości i codzienne życie lekarza. Dzięki takiej budowie książka nabrała niepowtarzalnego charakteru, przez co dowiadujemy się tyko o takich fragmentach z życia bohatera, które wyjaśniają postępowania bohatera i bieg teraźniejszych wydarzeń. Pozytywnym efektem takiej budowy jest także to, że książkę czyta się dosyć szybko i mimo znanych już nam, z innych pozycji sytuacji, wzbudza naszą ciekawość i nie pozwala nam spokojnie odłożyć książki na półkę.

Dosyć kontrowersyjny jest poczucie humoru i język głównego bohatera, który jest narratorem pierwszoosobowym. Posługuje się on językiem pełnym przekleństw a niektóre jego żarty są niezrozumiałe dla przeciętnego czytelnika. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to pierwsza pozycja Josh Bazella można wybaczyć drobne potknięcia jak również niektóre absurdalne wydarzenia życia lekarza.

Sięgając po tą książkę nie spodziewajcie się, że znajdziecie w niej Dr House’a oprócz scenografii, jaką jest szpital i jednego genialnego rozpoznania choroby nie spodziewajcie się, że znajdziecie w niej rodzinę Soprano oprócz elementów z życia mafii i brudnych interesów. Jest to książka w której efektywnie zostały wykorzystane najlepsze elementy z tych popularnych i dobrze sprzedających się seriali.

Jeszcze w tym roku ma powstać ekranizacja tej powieści a ja już teraz polecam lekturę!!

AUTOR RECENZJI: WIOLETA S.

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Beat the Reaper

.: AUTOR :.
Jose Bazell

.: TŁUMACZENIE :.
Jarosław Rybski

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2009

.: WYDANIE POLSKIE :.
Rebis 2009

.: ILOŚĆ STRON :.
332

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
7 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
3 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
7 / 10

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::