SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

POLE KRWI

 

Akcja książki rozgrywa się w 1981 roku, w Glasgow. Dziennik „Scottish Daily News” przyjmuje Paddy Meehan na stanowisko gońca. Czasy są tak trudne, że musi walczyć o swoją pozycję w redakcji. W mieście dochodzi do bestialskiego mordu, gdzie dwójka młodocianych zabija małego chłopca. Paddy podejrzewa, że za śmiercią Briana stoi ktoś jeszcze. Na własną rękę chce przeprowadzić śledztwo, a artykuł, który napisze będzie przepustką do kariery. Jednak to nie będzie takie proste, ponieważ musi stawić czoła przeciwnością, które czasami ją przerosną. Czy się jej uda?

Fabuła książki, a raczej powieści do złudzenia przypomina wiele kryminałów, czy też thrillerów. Zmienia się jedynie miejsce akcji i główni bohaterzy. Tym razem główną bohaterką jest osiemnastoletnia dziewczyna, która dla kariery zrobi praktycznie wszystko, nawet zajrzy śmierci w oczy. Wszystkie przedstawione postacie prezentowane są przez autorkę w bardzo dobry sposób. Znakomite opisy poszczególnych bohaterów, jak i antybohaterów, mówią nam o profesjonalizmie autorki, która w niektórych momentach swymi opisami aż zapiera dech w piersiach. Również lokalizacje miejsc akcji są poprawnie opisane.

„Pole Krwi” jest powieścią, jednak podczas jej czytania miałem wrażenie, że autorka wielokrotnie odrzuca nas od lektury, ponieważ książka niby trzyma w małym napięciu, a z drugiej strony odrzuca nas w pewnych sytuacjach. Przechodząc do klimatu, w którym napisana jest ta pozycja literacka, muszę stwierdzić, że wielokrotnie zastanawiałem się co tak naprawdę chciała nam przekazać autorka pisząc ten kryminał (thriller), ponieważ tempo akcji, a zarazem specyficzny klimat towarzyszący od początku do końca, rozkręca się bardzo wolno i dopiero po iluś tam stronach książka zaczyna do nas przemawiać gatunkowo.

Istnieją również nudne momenty, które są zazwyczaj przeplataną wartką akcją, jednak według mnie, nie można wrzucać takich momentów, ponieważ to może odrzucać czytelnika od czytania. Dlatego też powieść ta jest dla ludzi wytrwałych i chcących przeczytać kolejny twór kryminalistyczny, który stoi na dobrym poziomie.  Polecam ją zapaleńcom lubiących połączenie kryminału, thrillera, a także w małym stopniu horroru.

AUTOR RECENZJI: PASTOR

 
   

 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
The Field of Blood

.: AUTOR :.
Denise Mina

.: TŁUMACZENIE :.
Hanna Pawlikowska-Gannon

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
???

.: WYDANIE POLSKIE :.
W.A.B. 2008

.: ILOŚĆ STRON :.
416 stron

:: KUP TERAZ ::

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
6 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
4 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
8 / 10

PLUSY:
+ opisy,
+ połowiczne napięcie
.

MINUSY:
- powtórka z historii,
- czasami nudzi,
- mało z horroru

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::