SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

PRZED ŚWITEM

 

W Sadze "Zmierzch" zakochało się wielu fanów, dając nadzieję młodym pisarzom na odniesienie równie wielkiego sukcesu jak Stephenie Meyer. Czym ujmuje czytelnika saga? Kobiety i nastolatki uwielbiają je z powodu wątku miłosnego, ciągnącego się przez cały czas a także postaci idealnego mężczyzny, który zrobi dla Ukochanej wszystko - dosłownie. Ostatnia część sagi "Przed świtem" składa się z trzech księg. Pierwsza i trzecia to punkt widzenia Belli a druga Jacoba - wilka.

Księga pierwsza - Bella i Edward są po ślubie i wyruszają w swoją niezapomnianą podróż poślubną. Bella jeszcze jako człowiek chce przeżyć swój pierwszy raz ze swoim mężem Edwardem. Ten obawia się jednak, że może stracić panowanie nad sobą i ją skrzywdzić, bądź zabić. Nie bez powodu, przecież jest wampirem. Czy Belli uda się przeżyć? Jaką cenę będzie musiał zapłacić Edward za chwile przyjemności?

Księga druga - Jacob jest załamany tym, że być może na zawsze stracił nie tylko ukochaną, ale i przyjaciela - Bellę. Dowiaduje się, że młoda para wróciła z podróży poślubnej i Bella jest chora. Czy jest to przykrywka na fakt, że Edward ją przemienił? Jeżeli tak, to złamane są postanowienia paktu i wilki mogą zabić wszystkich z rodziny Cullen. Jacob nawet nie jest bliski poznania prawdy dopóki nie zobaczył Belli. A jednak żyje, ale jak długo? I co to za dziwna choroba? Czy Jacob zdąży na czas ocenić w sposób racjonalny całą sytuację? Co go skłoniło do zmiany zdania w kwestii śmierci Cullenów?

"... każda spędzona z Bellą sekunda zwiększy tylko ból, który będę musiał znosić po naszym rozstaniu. Byłem jak narkoman, któremu kończyły się zapasy. Dzień, w którym miałem zacząć przymusowy odwyk zbliżał się nieubłagalnie, i im więcej miałem strzelić sobie działek, tym bardziej miałem później cierpieć." str. 181

Księga trzecia - Bella jest wampirem. Jako nowonarodzona przeżywa wszystko intensywniej. Wie, że musi się powstrzymać przed zabijaniem ludzi, ale czy jej się to uda?

"Miłość jest luksusem na który możesz sobie pozwolić dopiero wtedy, kiedy twoi wrogowie zostaną wyeliminowani. Do tego czasu, wszyscy, których kochasz, to zakładnicy, wysysający z ciebie odwagę i nie pozwalający ci podejmować rozsądnych decyzji." Orson Scott Card "Empire" - str. 347

Nie chce zdradzać najlepszego, więc to tyle jeżeli chodzi o treść książki. Sami się przekonajcie czym Was zaskoczy. Ostatecznie poznamy wiele wampirów z różnymi talentami oraz osobowościami. Ponownie spotkamy się z Volturi, którzy będą strzegli świata wampirów, ale przed czym? Czy ich zamiary są rzeczywiście takie szlachetne jak twierdzą?

Po raz kolejny czytelnik się nie zanudzi. Nie martwcie się grubością powieści. Szybko porywa czytelnika i uzależnia na godziny. Stephenie Meyer potrafi dotrzeć do czytelnika, pisze prostym językiem, dlatego tak łatwo się ją czyta. Jest parę literówek, ale podczas czytania prawie się ich nie zauważa. Jeżeli ktoś lubi oryginalne wersje to polecam, gdyż tłumaczenie jest dobre, ale nie przełoży się humoru, który autorka przedstawia. Jest to książka z happy endem jak wiele współczesnych tego typu. Myślę, że Meyer przełamała morderczy obraz wampirów według Ann Rice, gdzie wampiry były złe a książka kończyła się śmiercią. Ale o tym musicie się sami przekonać. Pod względem graficznym książka nie wyróżnia się spośród całej serii. Wydawnictwo oferuje kilka wersji okładek, więc czytelnik ma wybór. Cytaty wyróżnione są kursywą i każda część ksiąg jest wyróżniona znacznikiem. Polecam.
 

AUTOR RECENZJI: MAWET

 
   


 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
The Twilight Saga: Breaking Dawn

.: AUTOR :.
Stephenie Meyer

.: TŁUMACZENIE :.
Urban Joanna

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2007

.: WYDANIE POLSKIE :.
Wydawnictwo Dolnośląskie 2009

.: ILOŚĆ STRON :.
660


 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
9 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
3 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
9 / 10