SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

SYNOWIE KAINA, CÓRY LILITH... RZECZ O WAMPIRACH W FANTASY

 

Paweł Ciećwierz przedstawił rozważania na temat współczesnego wampiryzmu w literaturze. Jest to wspaniała książka oparta na badaniu przez autora gatunku fantasy. Można ją traktować jako pracę studenta - przedmowa napisana przez prof. dr hab. Krzysztofa Kłosińskiego.

Paweł odpowiada na wiele pytań np. czym jest mit, gdzie jest jego początek, kiedy narodziło się fantasy. Każdy z nas ma jakieś wyobrażenia o wampirach, niektórzy się ich boją i zastanawiają, jak je można unicestwić, a niektórzy marzą o spotkaniu z wampirem, a co gorsza by stać się jednym z nich.

Książka zawiera wiele ciekawostek, na które fani fantasy zwrócą na pewno uwagę np. czy wiedzieliście, że pierwszą wzmiankę o Lilith znajdziemy w Biblii w księdze Izajasza? Każdy wie czym cechuje się wampir, ale czy znasz wszystkie jego cechy?

Książka składa się z siedmiu rozdziałów. Pierwsze dwa rozdziały są zakończone podsumowaniem najważniejszych zagadnień omówionych w danym rozdziale. Każdy rozdział jest wypełniony cytatami z dzieł fantasy. Oprawa graficzna oryginalna - każdy rozdział zapoczątkowany jest okładką starej książki z tytułem rozdziału. Możemy również znaleźć ilustrację oryginalnego rękopisu "Draculi" Brama Stokera z 1897 roku. Dodatkowo książka posiada zakładki, które są przydatne podczas przerwy w czytaniu, na końcu książki znajdują się przypisy, bibliografia a także indeks nazwisk, których prace zostały wykorzystane w tej pracy.

Książka jest fantastyczna, ilościowo niewielka (ok. 182 strony), ale wypełniona po brzegi tematyką wampirów i fantasy. Dodatkowo końcowy przypis można traktować jako spis pozycji fantasy, które warto przeczytać. Nie zdradzając wszystkich szczegółów książki, bardzo ją polecam, jest jak praca naukowa dla tych, którzy nie rozumieją, skąd się wziął wampir i czym jest.

AUTOR RECENZJI: MAWET

 
   


 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Synowie Kaina, Córy Lilith... Rzecz o wampirach w fantasy

.: AUTOR :.
Paweł Ciećwierz

.: TŁUMACZENIE :.
brak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2009

.: WYDANIE POLSKIE :.
Fantasmagoricon
2009

.: ILOŚĆ STRON :.
224


 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
9 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
0 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
10 / 10