SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

SCHRON 7/7

 

Ze współczesną Rosyjską literaturą nie jestem specjalnie związany, zatrzymałem się na klasykach XIX w. Gdy wpadła mi do rąk najnowsza powieść Anny Starobiniec, nastawiałem się bardziej na Kingowskie klimaty, lecz podczas lektury zrozumiałem, że obcuje z czymś niekonwencjonalnym, bardziej wyszukanym. Może trochę przybliżę samej fabuły powieści.

Masza jest fotoreporterką, jedzie do Paryża na targi literatury dziecięcej, już na samym początku książki odczuwamy znaczny niepokój bohaterki związany z pobytem w samym sercu Francji na skutek osobliwych koszmarów sennych i zmiany otoczenia. Po paru stronicach tempo powieści diametralnie się zmienia, gdyż w naszej bohaterce zachodzi niezwykła przemiana, obejmująca sferę psychiczną oraz jej powłokę cielesną, mówiąc zwięźlej Masza przemienia się w bezdomnego, obcego mężczyznę. Od tego momentu także poznajemy historię Maszy jej byłego męża, który to opuścił swą żonę dla innej, syna którego ta z kolei oddała do zakładu opieki zdrowotnej nad ciężko chorymi dziećmi oraz sytuację rodzinną na tle społeczno-politycznym matki Rosji.

Starobiniec świetnie udał się zarys psychologiczny postaci i to w jaki sposób wykreowała świat Nawy pełniący podobna funkcję co w "Koralinie" N.Gaimana tylko z tą różnicą, że świata magii nie odwiedzamy za pomocą drzwi w ścianach lecz z woli jednej osoby będącej już po drugiej stronie, tego tajemniczego świata. Na ogromny plus zasługuje właśnie sposób przedstawienia tego świata, historia jej mieszkańców, ich charakterystyka, a także postać chłopca, który pełni funkcję w pewnym sensie wybawcy - gdyż to jemu przypadło zbudować tytułowy schron do którego będzie mógł zabrać tylko tych których kocha. Następnym sporym plusem jest forma w jakiej napisany jest schron 7/7, całość jest oparta na dość zawiłych i poplątanych wątkach które ostatecznie formują się pięknie w całość jak losy bohaterów które na pozór nic nie mają ze sobą wspólnego, lecz to wrażenie utrzymuje się tylko do czasu. Nie będę rozpisywał się o zakończeniu, gdyż nie tędy droga - to pozostawiam wam, drodzy czytelnicy. Schron 7/7 to niezła dawka mrocznej fantasy utrzymanej w dobrym stylu, pozostaje czekać na następne teksty Anny i częściej sięgać po lektury naszych współczesnych wschodnich sąsiadów.

AUTOR RECENZJI: VANDAL

 
   

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Ubieżiszcze 3/9

.: AUTOR :.
Anna Starobiniec

.: TŁUMACZENIE :.
Ewa Skórska

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2006

.: WYDANIE POLSKIE :.
Prószyński i S-ka,
Warszawa
2008

.: ILOŚĆ STRON :.
336 stron

:: KUP TERAZ ::

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
10 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
7 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
10 / 10

PLUSY:
+ Styl oraz język autorki,
+ Pomysł,
+ Bohaterowie,
+ Wątek z Prezydentem Rosji...

MINUSY:
-  Brak

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::