SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

SIEDLISKO

 

Na powieść „Siedlisko” duetu Cichowlas & Kyrcz czekałem z dużym zniecierpliwieniem, między innymi dlatego, że obaj Panowie niezwykle miło zaskoczyli mnie antologią „Twarze szatana”, która pojawiła się na rynku kilka miesięcy przed wspomnianą powieścią. Większość opowiadań zawartych w tomie zasługuje na odrębną recenzję, dlatego też, aby niepotrzebnie nie przedłużać, skoncentruję się „Siedlisku”, a antologię omówię innym razem.

Dawid Przywłocki jest aktorem, który wprowadzając się do odrestaurowanego własnym sumptem domu nie podejrzewa, że budynek wcale nie okaże się oazą spokoju, na co w głębi duszy liczył. Kiedy ekipa remontowa dosłownie ucieka w popłochu, pozostawiając po sobie jedynie kurz i niezliczoną ilość brudnych po wypitej kawie kubków, nasz bohater nie przejmuje się tym zbytnio i z miejsca wynajmuje kolejnych fachowców. Nieco później wraz z dwójką dzieci – Moną i Krystkiem – wprowadzają się na dobre do posiadłości i niemal od razu „coś” zaczyna psuć im dobry humor.

Myślę, że bardziej wyczerpujący opis samej fabuły jest tu zbędny, warto natomiast skoncentrować się na sposobie jakim pisarze przykuwają czytelnicze oko od samego początku powieści. Choć przysłowiowy wstęp niejednego miłośnikowi ostrych, pełnokrwistych horrorów może wydać się przydługawy, z pewnością szybko wyda mu się potrzebny i jakże intrygujący. Cichowlas i Kyrcz wprowadzają czytelnika w arkana życia codziennego Przywłockiego i jego dzieciaków, po czym perfidnie odwracają ich spokojne z pozoru życie do góry nogami.

Zanim jednak zaczyna się właściwa groza, wiemy już na czym polega praca głównego bohatera oraz jakie są jego odczucia po utracie (niemal do końca nie wiemy czym spowodowanej) żony. Współczujemy facetowi patrząc w jaki sposób z dnia na dzień coraz bardziej zatraca się w mniejszych i większych problemach. Nic w tej powieści nie dzieje się bez przyczyny, co jest jej sporym atutem. Z pozoru nie wyróżniająca się rodzina (nie licząc popularności jaką zdobywa główny bohater za sprawą roli w serialu kryminalnym) zmienia się. Z dnia na dzień. Oczywiście na gorsze.

Kiedy Przywłocki zatrudnia opiekunkę do dzieci – niezwykle atrakcyjną i nieco tajemniczą dziewczynę, siła zagnieżdżona w domu uaktywnia się jeszcze bardziej. Z jakiego powodu? Odpowiedź na to pytanie z pewnością Was zaskoczy, może nawet porządnie zmrozi krew w żyłach. Przyznam, że w pewnym momencie, przewracając stronicę powieści, bałem się spojrzeć za siebie. Za sprawą perfekcyjnego dawkowania napięcia książka jest przerażająca, a akcja trzyma w kleszczach do samego końca.

Nie dostrzegam minusów. A to źle, bo nikt nie jest doskonały i nawet mistrzom zdarzają się gafy. Duet Cichowlas & Kyrcz zasługuje na duże brawa. Ich powieść jest specyficzna zarówno za sprawą bohaterów, jak i fabuły. Niektóre sceny mogą przyprawić o zawrót głowy, i nie mam ty na myśli jedynie tej podwodnej (moja ulubiona!), ale i sam finał powieści, łącznie z epilogiem, rozbrajającym, zaskakującym i totalnie ryjącym beret.

„Siedlisko” mogę polecić każdemu miłośnikowi dobrej prozy. Ze względu na szerokie spektrum zawartych w utworze konwencji jest to smakowity kąsek nie tylko dla miłośników horrorów. Oprócz grozy mamy tu bowiem realizm w czystej postaci, świetne poprowadzone wątki obyczajowe (relacje ojciec – dzieciaki potraktowane po mistrzowsku), a także nieco rozsądnie dawkowanego thrillera i erotyki.

Lektura obowiązkowa!

AUTOR RECENZJI: PAWEŁ SALASIMIUK

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Siedlisko

.: AUTOR :.
Robert Cichowlas & Kazimierz Kyrcz Jr

.: TŁUMACZENIE :.
Brak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2009

.: WYDANIE POLSKIE :.
Grasshopper 2009

.: ILOŚĆ STRON :.
445

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
10 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
10 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
10 / 10

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::