SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

ŚMIERTELNE SNY

 

Śmiertelne sny to druga powieść o przygodach Wojowników Nocy. Jej akcja rozgrywa się w Filadelfii, na dwóch płaszczyznach- na jawie i w śnie. To, co dzieje się w świecie rzeczywistym to bardzo brutalne morderstwa i problemy policji, która nie może znaleźć sprawcy. A nie może tego dokonać, dlatego że mordercą jest starożytny demon. Aby go pokonać powołuje się Wojowników Nocy, formację broniącą ludzkość przed złowrogimi mocami nadprzyrodzonymi. Tutaj rozciąga się druga z płaszczyzn-to w śnie Wojownicy Nocy rozprawiają się z demonami za pomocą niezwykle wyszukanych broni, tutaj także giną (umiera dusza, a ciało popada w śpiączkę na jawie).

Tym razem Wojownicy rozprawiają się z Wielkim Cieniem, demonem znanym na całym świecie. Żywi się ludzkim strachem przed śmiercią, który zresztą go przyciąga. Do walki stanęli zarówno Kasyx, doświadczony Strażnik Mocy oraz grupa żółtodziobów, którzy za zadanie mają wyciągnąć Kasyksa z krainy snu oraz pokonanie Wielkiego Cienia.

Uważam, że Śmiertelne sny to jedna z lepszych powieści Mastertona (pod względem warsztatu, oczywiście). Zbudowana jest wokół schematu mitu inicjacyjnego, jednak schematu bardzo skomplikowanego (zainteresowanych schematem odsyłam do książki Josepha Campbella Bohater o tysiącu twarzy). Okazuje się, że schemat ten można przerwać po to, aby rozpocząć go od nowa z tą różnicą, że jego bohaterem uczynić grupę ludzi (zazwyczaj bohater mitu inicjacyjnego występuje samodzielnie). Na koniec (i to jest dla mnie zabieg wprost mistrzowski) zaś połączyć oba schematu w jeden i doprowadzić w ten sposób powieść do końca.

Pomimo doskonałego pomysłu na powieść nie udało się autorowi uchronić od schematyczności. Nie da się ukryć, że Masterton produkuje horrory według jednego, ewentualnie dwóch wzorów, tak samo jak nie da się ukryć, że zaczyna być po prostu nudny.

O jaki wzór chodzi? Oto on: pojawia się bohater, który zostaje doświadczony (albo bez swojej zgody wciągnięty w intrygę) przez nieznane siły, które, oczywiście, musi zwalczyć (a więc biega po bibliotekach, aby dowiedzieć się, z kim ma do czynienia, przygotowuje się zbrojnie albo mentalnie), zawsze znajdzie się koło niego ekspert (tzw. przewodnik), który naprowadza bohatera na właściwy trop. No i zawsze pojawia się jakaś kobieta, która bohater musi zaciągnąć do łóżka ( po tym wydarzeniu ona albo ginie, albo zostaje żoną bohatera).

Podobnie jest w Śmiertelnych snach. Nie będę się jednak zbyt długo rozwodzić na temat powtarzalności, gdyż w przypadku twórczości Mastertona prawdziwym wydarzeniem jest właśnie odejście od wzorca. Natomiast skupie się jeszcze na sposobie prowadzenia narracji. Akcja dzieje się szybko, przy całkowitej ekonomizacji języka (to także jest typowe dla Mastertona). Znaczy to mniej więcej to, że Masterton skupia się na konkretnym opisaniu jakiejś sceny bez wykorzystania żadnych dodatkowych słów. I to jest wielka zaleta, która docenić potrafią wszyscy czytelnicy, którzy nie lubią zbytniego gadulstwa w najważniejszych momentach (np. scenach walki).

AUTOR RECENZJI: NIANIA_OGG

 
   

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Death Dream

.: AUTOR :.
Graham Masterton

.: TŁUMACZENIE :.
Aleksander Sudak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
Brak Informacji

.: WYDANIE POLSKIE :.
Wydawnictwo „Prima”, Warszawa 2000

.: ILOŚĆ STRON :.
302 stron

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
7 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
8 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
7 / 10

PLUSY:
+ Schemat powieści

MINUSY:
- Powtarzalność
- Uczynienie Wojowników Nocy z osób, które w realnym świecie są sparaliżowane (trochę okrutne posunięcie)