SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

SNY O TERRORZE I MAKABRZE

 

„Sny O Terrorze I Śmierci” to kolejny zbiór opowiadań wydany przez wydawnictwo Zysk i S-ka. Tym razem owy zbiór zawiera aż dwadzieścia pięć narracji: Azathoth, Potomek, Rzecz w świetle księżyca, Polaris, Poza murem snu, Zagłada Sarnathu, Zeznania Randolpha Cartera, Koty Ultharu, Celephais, Z otchłani, Nyarlathotep, Zapomniane miasto, Zewnętrzni bogowie, Ex oblivione, Droga Iranona, Ogar, Hypnos, Co sprowadza księżyc, Model Pickmana, W poszukiwaniu nieznanego Kadath, Srebrny klucz, Dziwny, wysoki dom wśród mgieł, Przypadek Charlesa Dextera Warda, Sny w domu wiedźmy, Przez bramy srebrnego klucza. Podobnie jak w „Opowieściach O Makabrze I Koszmarze”, „Sny O Terrorze I Śmierci” zawiera obszerny wstęp, który mówi o fascynacji Neila Gaimama twórczością Lovecrafta.

Kilka z zamieszczonych opowiadań w tym zbiorze, po raz pierwszy można przeczytać po polsku, ponieważ nie były one dostępne w naszym kraju. Dodatkowo miłym akcentem od wydawnictwa jest zamieszczenie trzech narracji, które nigdy nie zostały ukończone. Trochę zdziwiłem się widząc w spisie treści Sny w domu wiedźmy oraz Srebrny klucz, które mieliśmy przyjemność przeczytać w „Opowieściach O Makabrze I Koszmarze”. Ciężko jest oceniać twórczość Lovecrafta, ponieważ pisał on w swoim specyficznym stylu, który nie zawsze docierał do wszystkich, jednak potrafił nadać swoim opowiadaniom specyficzny klimat, grozę, a także miejsca stworzony przez samego siebie, które stały się prekursorem w jego dalszej twórczości.

„Sny O Terrorze I Śmierci” jest pozycją obowiązkową, którą każdy szanowany się miłośnik grozy powinien mieć na swojej półce. Choć jest tutaj trochę mniej opowiadać zawierających czysty horror, to ni ujmuje im na wartości. Lovecraft po przez swoje opowiadania potrafi przekazać czytelnikowi wszystko to co miał na myśli pisząc owe narracje. A dodatkowym plusem jest to, że zbiór ten zawiera trudno dostępne i rzadko dotąd spotykane na polskim rynku opowiadania. Polecam wszystkim.

AUTOR RECENZJI: PASTOR

 
   

 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Dreams of Terror and Death: The Dream Cycle of H.P. Lovecraft

.: AUTOR :.
H.P. Lovecraft

.: TŁUMACZENIE :.
Robert P. Lipski, Mateusz Kopacz, Andrzej Ledwożyw, Michał Wroczyński, Michał Kubiak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
???

.: WYDANIE POLSKIE :.
Zysk i S-ka 2008

.: ILOŚĆ STRON :.
524 stron

:: KUP TERAZ ::

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
9 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
9 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
9 / 10

PLUSY:
+ fabuła,
+ klimat i atmosfera,
+ brak znużenia,
+ wciąga
.

MINUSY:
- specyficzna forma literacka.

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::