SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

STEPHEN KING POD LUPĄ

 

Zastanawialiście się kiedyś czy zabójcze telekinetyczne zdolności Carie są możliwe w rzeczywistym świecie? Czy Ciężarówki mogą pewnego dnia ożyć i przeciwstawić się swoim właścicielom? A może obcy ze Stukostrachów i Łowcy Snów naprawdę nas obserwują i czekają na odpowiednią sytuację, aby nas zniszczyć?

Na te i na wiele innych pytań starają się udzielić naukowej odpowiedzi Lois H. Gresh i Robert Weinberg, analizując krótsze, jak i te dłuższe utwory amerykańskiego mistrza grozy, Stephena Kinga. Ta popularnonaukowa pozycja dostarcza nieobeznanemu czytelnikowi, jak i wiernym fanom prozy Kinga, wiele cennych informacji na temat parapsychologii wykorzystanej przez autora w Podpalaczce, obcej inteligencji (Łowca Snów) światów równoległych (Mgła), a nawet mechaniki kwantowej w „Bezsenności”. Elementy fantastycznonaukowe w utworach Stephena Kinga, jak wiadomo czytelnikom, nie stanowią rdzenia opowieści, King nie stara się tłumaczyć naukowo wydarzeń opisywanych w swych powieściach, nie wyjaśnia, dlaczego w Komórce z 2007 impulsy przesyłane podczas rozmów wywołują w ludziach agresję, nie stara się również tłumaczyć, dlaczego w swoim opowiadaniu Ciężarówki później zresztą sfilmowanym w dwóch wersjach, auta ożywają chcąc zgładzić napotkanych na swojej drodze niewinnych ludzi. To właśnie zdaniem autorów S.K. pod lupą odróżnia styl Kinga od pisarzy stricte sciencefiction, takich jak Philip K.Dick i Issac Asimov, kierując go na pole hororru, gdzie nic nie jest pewne i racjonalnie wyjaśnione.

W książce ciekawie przedstawieni są protoplaści literaccy i naukowi postaci stworzonych przez pisarza jak Carrie, Charlie z Podpalaczki czy Johny Smith(Martwa Strefa). Analityczne spojrzenie obu autorów w swej pracy, nakreśla olbrzymią panoramę historyczno-kulturowo-społeczną ukazując jak różne dziedziny filozofii, religii i nauki ustosunkowywały się z czasem do świata nadnaturalnego przedstawianego przez „amerykańskiego makabrystę”. 

Pod lupą to ważna pozycja dla każdego, kto interesuję się światem nauki oraz dla tych, którzy równie, jak i osoba, której poświęcona jest ta książka, zadają sobie czasem pytanie, Co by się stało gdyby to było możliwe??
 

AUTOR RECENZJI: DANIEL PODOLAK

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
The Science of Stephen King

.: AUTOR :.
Lois H. Gresh, Robert A. Weinberg

.: TŁUMACZENIE :.
Witold Matuszyński, Dariusz Bakalarz

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2007

.: WYDANIE POLSKIE :.
Wydawnictwo Fontanna 2008

.: ILOŚĆ STRON :.
244


 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
? / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
? / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
? / 10