SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


STREFA MROKU - JEDENASTU APOSTOŁÓW GROZY

TYTUŁ
ORYGINALNY:

Strefa Mroku. Jedenastu Apostołów Grozy

AUTOR:
Andrzej Sapkowski...

TŁUMACZENIE:
Brak

WYDANIE
ŚWIATOWE:

2002

WYDANIE
POLSKIE:
Bauer

ILOŚĆ STRON:
??? stron
\

Nie wiem, dlaczego tak się dzieje na świecie, jednak prawidłowość potwierdza się w znakomitej większości przypadków: dobre książki są najbardziej unikalne. Niewątpliwie do dobrych książek należy „Strefa Mroku – Jedenastu Apostołów Grozy”. Od razu uprzedzam, że książka jest nie do kupienia, a to dlatego, że stanowiła ona bezpłatny dodatek do jednego z numerów pisma „Fantasy” (którego numer był droższy o 4 złote). Pismo „Fantasy” było poświęcone szeroko rozumianej fantastyce i fantasy. Był, bo prawdopodobnie już nie jest wydawany (a ja mam chyba wszystkie numery).

Książka o przyjemnym formacie i optymalnej do podróży autobusem grubości, doskonale nadaje się do czytania w autobusie. Ale nie polecam tego. Nie polecam, bowiem na książeczkę składa się 11 opowiadań, 11 różnych autorów polskiej fantastyki. Czy najlepszych – kwestia sporna. Czy dobrych – bez wątpienia: Sapkowski (większa czcionka na okładce), Dukaj, Filipiuk, Piekara, Ziemiański, Ziemkiewicz, Lasoń-Kochańska, Kucharski, Pacyński, Rzymowski, Studniarek.

Pierwsze z opowiadań, „Złote popołudnie”, to luźna interpretacja alternatywnego świata znanego z Alicji w Krainie Czarów. Luźnego, bo troszkę bardziej krwawego.

Drugie, noszące tytuł „Gotyk”, to wspaniała gotycka opowieść przesycona motywami kabalistycznymi. Pozwala się zadumać, co by było, gdyby…

„Zielone pola Avalonu” to romansidło z elementami fantasy. Można by rzec, że lekko naiwne. Lecz doskonale oddające dramat kobiety. I jej triumf.

„Siostra czasu” to mroczne memento, które każe pamiętać, że los czeka na Ciebie już od momentu, gdy powstajesz…

„Opowieść Wigilijna” tym razem nie jest słodka i cukierkowata. I na pewno nie nastraja świątecznie.

Kolejne z opowiadań, „Piękna i Bestia”, prawdę pisząc – nie wiem, o czym opowiada. Ale od początku zachęca do czytania.

„Kostucha” odwiedza Jakuba Wędrowcza i Semena. Kto zna tych bohaterów, ten wie, czego się spodziewać.

Opowiadanie „Gdzie diabeł mówi dobranoc” to znakomity materiał na mini powieść. Albo na powieść.

Czy jesteśmy tym, czym przykrywamy twarz? „Twarz na każdą okazję” rości sobie prawa do udzielenia odpowiedzi na to pytanie.

„Czarownice” są wśród nas. A niektóre z nich są naprawdę potężne. I piękne. Skąd wiem? Przeczytałem o tym.

Sprzedawałeś coś na „Allegro”? I nie czujesz, żebyś coś stracił? Miej się na baczności. On, „Akwizytor”, czeka na Ciebie…

Wspaniałej książeczce można zarzucić chyba tylko jedno: reklamuje się Andrzejem Sapkowskim, którego opowiadanie z całą pewnością nie należy do najlepszych w tomiku. Ale chyba możemy wybaczyć ten chwyt marketingowy. I jeszcze jeden minus: opowiadań jest zbyt mało! Nie są za krótkie, dla mnie nie są – lubię krótkie formy literackie. Ale czuć niedosyt po książeczce, po przeskakiwaniu po kolejnych uniwersach. Książka szczerze polecana. Czysta rewelacja!

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:
OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI: ? / 10  ;  OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR: ? / 10
 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ: ? / 10

AUTOR RECENZJI: MOTOOPONY