SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

ŚWIAT WAMPIRÓW. OD DRACULI DO EDWARDA

 

W dzisiejszych czasach ludzie nie boją się wampirów, wręcz przeciwnie są ich fanami. Skąd się to wzięło, ta zmiana? Niegdyś przerażali a teraz fascynują?! Pierwsze pytanie jakie powinno się nasunąć to: kim lub czym jest wampir?

Według Wikipedii wampir to fantastyczna istota, najczęściej żywiąca się ludzką krwią, prawie nieśmiertelna, o ludzkiej postaci i charakterystycznych wydłużonych kłach. Zależnie od źródła, wampirom przypisywane są liczne zdolności paranormalne, m.in. regeneracja, czytanie w myślach, przewidywanie przyszłości, lewitacja czy telekineza.

Czy można dodać do tego coś jeszcze? Czym się różni Edward od Draculi? Kto jest "ojcem" wszystkich wampirów? Na te i wiele innych pytań odpowie książka "Świat wampirów od Draculi do Edwarda". Wydawnictwo nie oszczędzało na graficzną oprawę książki, jest po prostu wyjątkowa, twarda oprawa, wyróżnienia na okładce, zawartość książki równie bajeczna, wypełniona po brzegi obrazami, zdjęciami, grafiką. Wyróżnienia rozdziałów w stylu gotyckim.

Wampiry były znane na wiele lat przed ukazaniem się powieści o nich. Już w starożytnym Egipcie stosowane były obrzędy poświęcone dla Księcia Ciemności. W późniejszych czasach również możemy się dopatrzeć zapisków na temat tych istot. Jedną z pierwszych najbardziej popularnych powieści o wampirach jest "Dracula" Bram Stokera. Vladimir zamieszkiwał w Rumunii, w zamku, który stoi po dzisiejszy dzień. W dzisiejszych czasach ukazuje się bardzo dużo powieści o wampirach, między innym Saga "Zmierzch", "Pamiętniki Wampirów". Obecnie wampiry są przedstawiane jako istoty pełne uczuć, które potrafią kochać nie zabijając przy tym nikogo. Czy przez to straciły na wartości?

Książka Manuleli Dunn-Mascetti jest jakby Współczesną Encyklopedią o wampirach. Zaczynając od anatomii wampira, sposobu ich przemiany, obyczajach, naturze a kończąc na tym jak go zabić. Książka poświęcona jest różnym wampirom, ich historii, rodzinom a także ich odniesieniu w literaturze, duża część jest poświęcona Hrabiemy Draculi - pierwszemu, najpopularniejszemu niegdyś krwiopijcy. Jest oparta na wielu badaniach, spostrzeżeniach, legendach i poglądach.

"Wampir musi zabijać, jest bowiem zobowiązany do czynienia zła tam, gdzie żyją sprawiedliwi ludzie. Służy swojej nigdy nienasyconej pani, Pani Śmierci."

AUTOR RECENZJI: MAWET

 
   
 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
MÁS ALLÁ DEL CREPÚSCULO. Explorando el mundo de los vampiros

.: AUTOR :.
Manuela Dunn-Mascetti

.: TŁUMACZENIE :.
Ewa Morycińska-Dzius

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2009

.: WYDANIE POLSKIE :.
Prószyński 2010

.: ILOŚĆ STRON :.
208

 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
10 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
5 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
9 / 10

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::