SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

TY

 

Główny bohater debiutanckiej powieści  Jakubowskiego, Pawełek - to dwudziestoletni student filologii polskiej cierpiący na skutek dojmującej nudy w swoim życiu.  Jego sytuacja zmienia się  diametralnie w chwili, gdy spotyka pewnej nocy, tajemniczego mężczyznę próbującego odebrać sobie życie.  To zajście, jak i ratunek delikwenta przyczyni się do totalnego zwrotu w życiu Pawełka, bo właśnie wtedy nasz bohater pozna Karolę,  diabelną famme fatale, która zmieni jego życie w koszmar.

Jakubowski  zaserwował czytelnikom mikropowieść utrzymaną w klimacie miejskiego erotycznego thrillera z domieszką jarmarcznego humoru.  Fabularny model powieści przypomina chwilami sztampową  młodzieżową komedyjkę w której to młody, pierdołowaty przedstawiciel płci męskiej,  zakochuje się w najmniej odpowiedniej choć najseksowniejszej dziewczynie na ziemi, nie spodziewając się nawet w jakie tarapaty przez nią wpadnie.  

Co do struktury „Ty”  zdaje się być powieścią  jednowątkową o fabule  liniowej z  narracją auktoralną. Czytelnik poza  przygodami seksualnymi bohatera ma do czynienia również z tajemniczą neogotycką posiadłością stanowiącą azyl dla wypalonych miejscowych artystów i terroryzującą miejską społeczność  Trupiarzem.

Autor ujawnia się często poprzez zwroty do czytelnika, refleksję i wszelkiej maści komentarzy do wydarzeń przedstawianych.  Zabieg ten w wykonaniu Jakubowskiego niestety nie powiódł się, w efekcie czyniąc z ciekawego środka artystycznego nudną i ciężkostrawną językową papkę, zaburzając jednolitość i porządek dzieła.  Fabuła powieści również pozostawia wiele do życzenia.  Zdaje się być skrojona na prędce ku niecierpliwości wydawcy, nie wiem ile w tym prawdy jednak nieporadności w poprowadzeniu akcji oraz zapychaniu stron marnymi rozwiązaniami i postaciami jak Trupiarz, wskazują ewidentny  brak talentu autora.

Czekałem na tę powieść  calutki roczek, sugerując się dobrym opisem wydawcy reklamujący powieść  w barwach mrocznego surrealizmu. Książka ta jednak nie ma nic wspólnego z danym nurtem potwierdzając również kolejną już błędną strategię Formy w promowaniu szajsu.  W odpowiedzi na końcowe pytanie autora.

NIE. Nie podobało się!

AUTOR RECENZJI: DANIEL PODOLAK

 
   
 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Ty

.: AUTOR :.
Paweł Jakubowski

.: TŁUMACZENIE :.
Brak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2010

.: WYDANIE POLSKIE :.
Forma 2010

.: ILOŚĆ STRON :.
120

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
? / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
? / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
? / 10

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::