SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

UGRYZIONA

 

Ostatnio nastała moda na odświeżanie klasycznych motywów grozy. Wygląda na to, że po wampirze swój renesans zaczyna przeżywać wilkołak, zarówno na ekranie, jak i na papierze. Niedawno, za sprawą wydawnictwa Zysk i S-ka, do rąk czytelników trafiła debiutancka powieść kanadyjskiej autorki Kelley Armstrong pt. Ugryziona. Utwór ten reprezentuje coraz popularniejszy gatunek thrillera nadnaturalnego. Akcja toczy się współcześnie w Toronto, w świecie niczym nie różniącym się od naszej rzeczywistości, z jednym wyjątkiem - w ukryciu, pomiędzy ludźmi, żyją wilkołaki. Jednym, a w zasadzie jedną z nich, jest Elena Michaels, główna bohaterka powieści pani Armstrong, kobieta wyjątkowa aż do denerwującej przesady.

Ponieważ Ugryziona jest powieścią debiutancką, można przymknąć oko na mankamenty konstrukcyjne. Jeśli jednak chodzi o treść, autorka zafundowała czytelnikom kilka ciężkostrawnych kawałków, poczynając od pomysłu na pochodzenie wilkołactwa. Z tą przypadłością rodzą się jedynie chłopcy, dziedziczy się ją po ojcu. Mimo, że wilkołactwo ma tu podłoże genetyczne, można zarazić się nim tradycyjnie - poprzez ugryzienie(!). Jak sugeruje tytuł, to właśnie przytrafiło się Elenie. Jest jedyną "wilkołaczką" na świecie, co czyni ją ze wszechmiar niezwykłą. Ale nie dość na tym. Elena to także osoba o niesamowicie smutnej i tragicznej przeszłości. Jako dziecko została osierocona w wyniku wypadku samochodowego, trafiała do kolejnych rodzin zastępczych, które nie tylko nie potrafiły do niej dotrzeć, ale nowi tatusiowie okazywali się przeważnie pedofilami. Elena przetrwała dzieciństwo, w końcu zakochała się szczęśliwie, ale on ugryzł ją nie powiadamiając wcześniej o konsekwencjach. Nasza bohaterka nie chciała należeć do obmierzłej wilczej Watahy (której życie nie różni się niczym od egzystencji przeciętnego zjadacza chleba, pomijając nocne gonitwy i polowania raz na jakiś czas w wilczej postaci). Do swoich przykrych doświadczeń postanowiła zatem dodać prostytuowanie się jako opłatę za podwiezienie z powrotem do Toronto... Krócej mówiąc trauma kobiety w męskim świecie. Autorka funduje nam tego typu smaczki przez około sto początkowych stron. Jeśli jednak założyć, że powyższe wydarzenia są istotne dla zrozumienia psychiki bohaterki (to z tego powodu jest obecnie rozchwiana, niedojrzała, uparta i dość impulsywna) i dać tej powieści szansę, można odkryć kilka jej jaśniejszych stron.

Przede wszystkim autorka ma sprawne pióro, pisze lekko i przyjemnie, co czyni z Ugryzionej dobrą książkę do poduszki, pociągu czy na nudne zebranie. Potrafi utrzymać akcję we właściwym tempie i plastycznie przedstawić sceny walk, nie stroniąc od umiarkowanej dawki brutalności i przemocy. Postaci są zindywidualizowane i wyraziste, nawet jeśli denerwujące. Intryga nie jest szczególnie wyszukana, ale wystarczająco przemyślana. Szkoda, że proporcje między akcją a wątkiem miłosnym (wszak bohaterka ma dylemat - człowiek czy wilkołak będzie jej miłym?) nie są zrównoważone i zdecydowanie przeważa ten drugi. Książka klasyfikowana jest przecież jako nadnaturalny thriller, a nie nadnaturalny romans. Z drugiej jednak strony wszystkie powieści spod znaku Anity Blake dążą do zredukowania elementów akcji na rzecz miłości i seksu, takie widać są prawidła gatunku.

Ugryziona to nie jedyna możliwość spotkania z Eleną Michaels. Powieść jest pierwszą z cyklu Women of the Otherworld, obecnie liczącego jedenaście pozycji. Nie wszystkie jednak są o Elenie, opowiadają o życiu wilkołaków, wiedźm, wampirów i demonów żyjących pośród nas. Zwolennicy tego typu powieści mogą zacząć zacierać ręce.

AUTOR RECENZJI: KAROLINA GÓRSKA

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Bitten

.: AUTOR :.
Kelley Armstrong

.: TŁUMACZENIE :.
Robert P. Lipski

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2001

.: WYDANIE POLSKIE :.
Zysk i S-ka, W-wa 2010

.: ILOŚĆ STRON :.
537

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::

 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
7 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
2 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
9 / 10

PLUSY:
+ lekka, łatwa i dość przyjemna
+ sympatyczne postaci (poza główną bohaterką)
+ wartka akcja

MINUSY:
- za dużo romansu
- denerwująca główna bohaterka
- mało wilcze wilkołaki
- genetyczno-zaraźliwe podłoże wilkołactwa