SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

UPIÓR POŁUDNIA. PAMIĘĆ UMARŁYCH

 

Czytanie cykli powieściowych jest ryzykowne - autor może stracić natchnienie czy z jakichkolwiek innych przyczyn porzucić dany pomysł lub po prostu umrzeć. Wydawnictwom także zdarza się zaniechać kontynuowania serii, jeśli nie sprzedawała się wystarczająco dobrze. W takich sytuacjach czytelnicze zaangażowanie kończy się rozczarowaniem i frustracją. Całe szczęście nie stało się tak w przypadku cyklu Upiór Południa Mai Lidii Kossakowskiej.

W drugim tomie autorka przenosi czytelników na Dziki Zachód. Nieco senna mieścina rodem z westernu staje się sceną dziwnych i strasznych wydarzeń. Mieszkańcy zaczynają ginąć wraz z przybyciem do miasta znanego rewolwerowca Ralpha Hitchcomba. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że Hitchcomb przebywa pod kluczem dwadzieścia cztery godziny na dobę. Nad sytuacją stara się zapanować szeryf Joseph Barlow. Ścielący się gęsto trup to nie jedyne zmartwienie stróża prawa – w domu oczekuje go umierająca córka...

Pamięć umarłych, podobnie jak poprzedzająca ją Czerń, jest powieścią niezwykle nastrojową, do czego przyczyniła się również oprawa graficzna książki. Makabra częściowo ustępuje tu miejsca psychologii. Pamięć umarłych nie obfituje w dosadne obrazy przemocy i brutalności (co nie znaczy, że jest ich pozbawiona), choć nie brak w niej naturalistycznych opisów. Tu koszmary pochodzą nie tyle z zewnątrz, ile z ludzkiego wnętrza. Rzeczywistość morderców, stróżów prawa oraz tych, którzy nim manipulują, może okazać się jednakowo przytłaczająca. Zwykle to sam człowiek poprzez swoje wybory stwarza sytuacje i ich skutki, jakie następnie musi znosić. Dobry wybór może prowadzić do ocalenia, za zły często płaci się cenę najwyższą, bo nie wszystko da się wybaczyć. Choć wydaje się to okrutne, jednocześnie jest pocieszające – tzw. dobre uczynki, drobne odruchy serca bez dywagacji kto i na co zasługuje, mają wciąż ogromne znaczenie.

Sylwetki postaci stworzonych przez Kossakowską są złożone i wiarygodne, mają rozmaite wady i zalety zwykłych ludzi. Czytelnik poznaje bohaterów książki w działaniu, dowiaduje się także, jacy są naprawdę, kiedy analizują własne przeżycia – wewnątrz, przed samym sobą, łatwiej jest zdobyć się na szczerość. Choć fabuła nie jest skomplikowana, akcja toczy się wartko. Proporcje między opisami i wydarzeniami zostały doskonale wyważone, dzięki czemu powieść nie traci ani na wyrazie, ani na dynamice. Pamięć umarłych, choć „łagodniejsza,” to bez wątpienia godna następczyni Czerni.

AUTOR RECENZJI: KAROLINA GÓRSKA

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Upiór Południa. Pamięć umarłych

.: AUTOR :.
Maja Lidia Kossakowska

.: TŁUMACZENIE :.
Brak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
Fabryka Słów 2009

.: WYDANIE POLSKIE :.
Fabryka Słów 2009

.: ILOŚĆ STRON :.
205


 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
10 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
8 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
10 / 10

PLUSY:
+
fabuła
+
 sposób narracji
+ nastrój
+ pozytywne przesłanie,
+ nie daje się łatwo zapomnieć

MINUSY:
-
brak