SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

W MOCY DUCHA
AKADEMIA WAMPIRÓW (TOM 5)

 

Richelle Mead jest jedną z lepszych pisarek obecnych czasów. Pisze powieści Fantasy, głownie o świecie wampirów. Jej seria Akademia Wampirów podbiła miliony serc. Już w lutym tego roku w Stanach Zjednoczonych ukazała się ekranizacja tej serii. Czekamy na pokaz w Polsce, pod koniec marca.

W mocy ducha to piąta część Akademii Wampirów o losach Rose, która niedawno wróciła z misji na Syberii, Aby zabić swojego ukochanego Dimitra, który został zamieniony w strzygę. Już na samym początku powieści w życiu Rose dzieje się bardzo dużo. Jak się okazało Dimitr przeżył i pisze do Rose "romantyczne liściki":

"(...) Nie chciałaś się ze mną połączyć na wieczność, odrzuciłaś moją miłość. Rozumiesz więc, dlaczego nie pozwolę, by ktoś tak niebezpieczny jak Ty chodził po ziemi. Oczywiście mógłbym przebudzić Cię wbrew Twojej woli, ale masz tylu wrogów pośród strzyg, że ktoś z pewnością zechciałby Cię wyeliminować. Skoro już musisz umrzeć, to zgiń z mojej ręki. (....)
Z wyrazami miłości Dymitr" (str. 8)


W tym samym czasie. Edukacja Rose i Lisy dobiega końca. Już niedługo dziewczyny wyruszą na dwór królowej Tatiany. Rose zamartwia się czy będzie dobrą strażniczką, i czy zostanie jej przydzielona opieka nad Wasylisą Dragomir. Hathaway związała się z członkiem rodziny królewskiej Adrianem Iwaszkowem, który jest pupilkiem królowej Tatiany. Niedawno dowiedziała się kim jest jej ojciec - to Abe Mazur- członek rosyjskiej Mafii. Na początek Rose przygotowuje się do egzaminów, które będą obserwować wszyscy nauczyciele, strażnicy i jej najbliżsi. Myśli zaprzątają jej wspomnienia z Syberii, gdzie pewna para powiedziała jej o możliwości przywrócenia strzygi do życia. Podobno dokonał tego brat Wiktora Daszkowa - Robert. Nikt nie wie, gdzie się znajduje, oprócz Wiktora, który przebywa w więzieniu za atak na Wasylisę Dragomir. Nie chce udzielić nikomu tej informacji, gdyż nikt nie da mu tego co on pragnie - wolności. Czyżby? Dimitr chce dostać się do Rose za wszelką cenę. Czy tylko po to by ją zabić? Czy to rzeczywiście takie proste przywrócenie nieśmiertelnego wampira do życia?

"W mocy ducha" jest bardzo intrygującą i pełną napięcia powieścią. Nie brakuje ciekawych akcji, jak w poprzednich częściach. Czytelnik natknie się na zabawny wątek miłosny, Rose z Adrianem, która myśli o ocaleniu byłego chłopaka. Rose jest buntowniczką z natury, robi to co chce i nic, i nikt nie odwiedzie jej od uzyskania upragnionego celu.  Może wiele stracić, ale lubi ryzyko. I jak tu jej nie kochać? W powieści brakuje nowych i charakterystycznych postaci, jedynie Robert Doru wnosi pewien powiew świeżości. Abe Mazur to kolejny przykład postaci, który ratuje smętną historię, dostarcza rozrywki i humoru. Książkę czyta się bardzo szybko, jest na tyle ciekawa, że ciężko oderwać się od niej. Książkę czyta się szybko, bo jest na tyle ciekawa, że jak się ją zacznie to aż cięzko wracać do normalnego świata. Pozytywna nota dla wydawnictwa, które opiekuje się serią, oprawą graficzną oraz literacką. Niespodziewane zakończenie, które nie zdradza ważnego wątku, który autorka zaczęła. Bez kolejnego tomu powieści się nie obejdzie.

AUTOR RECENZJI: MAWET

 
   


 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Vampire Academy: Spirit Bound

.: AUTOR :.
Richelle Mead

.: TŁUMACZENIE :.
Monika Gajdzińska

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2007

.: WYDANIE POLSKIE :.
Wydawnictwo Nasza Księgarnia 2011

.: ILOŚĆ STRON :.
488


 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
9 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
2 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
9 / 10