SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

WAMPIR ARMAND

 

"W tej cudownej, mrocznej postaci czytelnicy, którzy poznali już świat dzieci ciemności w Wywiadzie z wampirem, Wampirze Lestacie czy Królowej potępionych, otrzymają prawdziwą historię jednego z najpotężniejszych wampirów - Armanda. Tę pasjonującą książkę przepajają wyobraźnia, pasja i erotyzm, a miłość przeplata się w niezwykły sposób z bólem i cierpieniem.
                                                                                                                                            rewers książki

Spychany na poboczny tor Armand, okazuje się być najstarszym i jednym z najpotężniejszych wampirów, które pozostały. Postanawia przedstawić swoje doczesne życie. Swoją historię rozpoczyna od wydarzeń na Rusi Kijowskiej po Wenecję, gdzie młody malarz przebywał jako jeniec. We Włoszech Armand po raz pierwszy kosztuje krwi, a zarazem przyjmuje i godzi się żyć wiecznie. Czy Armand nie będzie żałował tej decyzji? Czy do końca pogodził się już ze swoim losem?

"Wampir Armand" jest już szóstą z kolei częścią "Kronik Wampirów". Składa się ona z trzech części: "Krew I Ciało", "Mostu Westchnień" oraz "Appasionaty". Czytając poszczególne rozdziały, miałem wrażenie, że autorka próbuje nam przybliżyć poprzednie części "Kronik Wampirów", coś na styl retrospekcji. Jedynie pierwszy rozdział przedstawia zupełnie inną historię, której nie przeczytałem w poprzednich odsłonach. Trochę zdziwiłem sie objętością książki, ponieważ posiada ona 368 stron. Jest to najcieńsza z wszystkich epizodów kronik, ale nie oznacza to, że fabuła jest okrojona, czy autorka nie wyjawiła nam wszystkich informacji na temat Armanda, wręcz przeciwnie, po przeczytaniu może pojawić się pewien niedosyt, ale według mnie w książce przedstawiono wystarczająco dużo wydarzeń z życia Armanda. Tym razem Anne Rice, przedstawiła Armanda z dwóch różnych perspektyw. Z jednej strony jako niewinnego człowieka, a z drugiej bezwzględnego wampira, nieliczącego się z nikim i z niczym.

Nie zabraknie również doskonałych opisów erotycznych, ale uprzedzam, że nie są to stosunki miedzy kobietą i mężczyzną, a między Armandem i jego mistrzem. Autorka świetnie napisała pierwszy rozdział, "Krew I Ciało", ale kolejne są wiernym odzwierciedleniem poprzednich książek "Kronik Wampirów", co powoduje u czytelnika pewne zawiedzenie się na "Wampirze Armandzie". Pomijając ten fakt, książkę czyta sie szybko i przyjemnie. Wierni czytelnicy Anne Rice po przeczytaniu najpierw poprzednich książek mogą być w pewnym stopniu zawiedzeni. Może również denerwować schematyczność postaci Armanda, ponieważ jak na przykład w "Wampirze Lestacie" występuje podobny szablon opisywania owej postaci. Po przeanalizowaniu wszystkich plusów i minusów, muszę stwierdzić, że i tak warto zabrać się do czytania "Wampira Armanda". Polecam.

AUTOR RECENZJI: VAMPIRO

 
   

 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
The Vampire Armand

.: AUTOR :.
Anne Rice

.: TŁUMACZENIE :.
Ładysław Jerzyński

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
19
98

.: WYDANIE POLSKIE :.
REBIS, 2007

.: ILOŚĆ STRON :.
368 stron

:: KUP TERAZ ::
 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
8 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
7 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
9 / 10

PLUSY:
- schematyczność postaci,
- pierwszy rozdział,
- znakomite opisy.

MINUSY:
- szablonowość postaci,
- stosunek męsko męski,
- w książce znajduje się zbyt wiele wydarzeń zawartych w poprzednich epizodach.

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::