SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

WAMPIREK I WIELKI SPISEK

 

Wampiry, do niedawna spowite mrokiem tajemnicy i uważane za potwory, dziś można spotkać wszędzie. Począwszy od egzystencjalno-dekadenckich wampirów Świata Mroku, przez zastępy nadnaturalnych kochanków kobiet – dorosłych i nastolatek – po wampiry-dzieci. Te ostatnie można poznać dzięki lekturze książek Angeli Sommer-Bodenburg z cyklu Wampirek.

Wampirek i wielki spisek to trzynasty tom serii tej autorki. Dzięki zabawnemu przedstawieniu postaci na początku książki można szybko zorientować się w akcji, nawet bez czytania pozostałych dwunastu tomów. Bohaterem jest Antek Groszek, chłopiec zaczytujący się w opowieściach z dreszczykiem, mający to szczęście, że jego przyjacielem został najprawdziwszy wampir - Rydygier z rodziny Trzęsikamieniów. Choć bytuje jako nieumarły od 150 lat, ma wygląd i psychikę niewydarzonego nastolatka. Razem z rodziną zamieszkuje jeden z grobowców na cmentarzu. Nie trzeba dodawać, że jako bliski znajomy wampirów, Antek przeżywa mnóstwo niecodziennych przygód.

Dorosłej osobie trudno oceniać tę książkę, ponieważ została ona napisana przede wszystkim dla dzieci. Czyta się szybko, przyjemnie i łatwo. Wręcz za łatwo – dorosły czytelnik nie znajdzie tu intelektualnych wyzwań ani ekstremalnych emocji. Przeznaczenie tej książki czytelnikowi młodszemu spowodowało także, że brak w niej tradycyjnego mrocznego klimatu, który z założenia powinien towarzyszyć opowieściom o wampirach. Nieumarli Angeli Sommer-Bodenburg są jak zwykłe dzieci w niezwykłych kostiumach. Choć akcja toczy się wartko, Wampirkowi daleko do cyklu o Harrym Potterze czy do Mrocznych Materii Pullmana. Jest to lekka, nieskomplikowana opowiastka, przypominająca historię wampirzycy Karin znanej z mangi wydawnictwa Waneko. Lektura przede wszystkim dla dzieci i dla tych, którzy lubią historie z przymrużeniem oka. 

AUTOR RECENZJI: KAROLINA GÓRSKA

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Der kleine Vampir und die große Verschwörung

.: AUTOR :.
Angela Sommer-Bodenburg

.: TŁUMACZENIE :.
Maria Przybyłowska

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2000

.: WYDANIE POLSKIE :.
W.A.B. 2009

.: ILOŚĆ STRON :.
147


 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
5 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
3 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
5 / 10

PLUSY:
+ szybko się czyta
+ nie nudzi
+ humor

MINUSY:
- jedna rodzina wampirów horroru nie czyni
- brak nastroju
- nie dla każdego

 


:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::