SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

WIECZNIE ŻYWY

 

"Wiecznie żywy" to odskocznia od tematu wampirów, wilkołaków na rynku wydawniczym. Już wcześniej istniały historie o zombie, a ilość filmów poświęconych truposzom ("Dzień żywych trupów", "Noc żywych trupów", "Świt żywych trupów"... itd.) po prostu powala. Wiele jest pozycji grozy z romantycznymi wątkami. Ostatnio jest ich na pęczki, ale Isaac Marion stworzył coś "innego". W Polsce książkę możemy znaleźć pod innym tytułem "Ciepłe ciała". Tytuł "Wiecznie żywy" powstał chyba dla potrzeb ekranizacji książki pod tym samym tytułem.

"Mój przyjaciel M, mówi, że ironia bycia zombi wynika z tego, że wszystko jest zabawne, ale nie możesz się uśmiechać, bo zgniły ci wargi". - str. 11

R - to zombie, który nie ma uczuć, nie płacze, nie czuje bólu, jego mowa ogranicza sie do kilku głosek, jedyne co odczuwa to głód. Nie pamięta swojego imienia, jak i większości faktów ze swojego wcześniejszego "życia". Mieszka w samolocie, gdzie składa różne przedmioty znalezione podczas "łowów". Podczas kolejnej ekspedycji po "mięso" zabija mężczyznę - Perry'ego Kelvina i doznaje "olśnienia". Widzi dziewczynę - Julię i czuje potrzebę zagwarantowania jej bezpieczeństwa. Zabiera ją "do siebie" a sam wychodzi. Delektuje się mózgiem Perry'ego i ma wizje chłopaka, którego zabił i, którego mózg pochłania. Julie jest dla niego ważna i pomaga jej wrócić do świata Żywych - Twierdzy, gdzie przebywają ostatni ludzie. R zapoczątkował coś w rodzaju przebudzenia wśród zombie, którzy są zafascynowani nim i Julie. Wybucha rewolucja wśród zombie i wojna między tymi co mają ciała a kościstymi (szkielet zombie).

"Sami się ekshumujemy. Będziemy walczyć z klątwą i pokonamy ją. Będziemy płakać i krwawić, pożądać i kochać. Uleczymy śmierć. To my będziemy lekarstwem. Ponieważ tego chcemy." -str. 307

"Wiecznie żywy" to futurystyczna opowieść o zarazie jaka panowała na świecie, której skutkiem są zombie. Jak powstali i kiedy, nie wiadomo. Książka podzielona jest na trzy księgi - etapy funkcjonowania R. Mimo scen trupistycznych, książka jest pełna humoru, akcji i romantyzmu. W sumie do momentu spotkania Julie, książka jest ponura, bardziej dla czytelnika o mocnym żołądku, później zmiana następuje o 180 stopni. Jest delikatna i pełna optymizmu, nadziei. Bohaterowie są oryginalni, opis otoczenia pozwala czytelnikowi wyobrazić sobie namiastkę takiego życia. Książka posiada skrzydełka, które posłużą za zakładkę podczas czytania. Dodatkowo autor przy każdym rozdziale dodał rysunek z anatomii człowieka, co zasługuje na pochwałę. Momentami wpadłam na literówki, ale w toku czytania można je pominąć. Polecam każdemu kto nie brzydzi się rozkładających się ciał czy zombie. 

AUTOR RECENZJI: MAWET

 
   


 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Warm Bodies

.: AUTOR :.
Isaac Marion

.: TŁUMACZENIE :.
Martyna Plisenko

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
???

.: WYDANIE POLSKIE :.
Replika 2013

.: ILOŚĆ STRON :.
308


 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
? / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
? / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
? / 10