SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

WIZERUNEK ZŁA

 

Gdybyś wiedział, ile zalet ma ludzka skóra, nigdy nie zlekceważyłbyś własnej wartości, mówi jeden z bohaterów powieści Grahama Mastertona i w skrócie można powiedzieć, że mniej więcej właśnie o tym jest to powieść. Choć nie tylko.

Tym razem zrezygnuję z jakiegokolwiek zarysowywania fabuły. WIZERUNEK ZŁA jest tak klasyczną pozycją w ramach nobilitowanego tutaj gatunku, że absolutnie nie ma takiej potrzeby. Fabularnie spełnia wszystkie jego wymogi. Typowi dla horroru bohaterowie; typowe zdarzenia i tępo akcji; odpowiednie dla potrzeb horroru miejsca zdarzeń. Wszystko na swoim miejscu, dopasowane z iście krawiecką precyzją.

Powieść, jak na Mastertona, dosyć pokaźnych rozmiarów około 350 stron. Wyjątkowo tym razem autor nie wykorzystywał żadnych starożytnych demonologii. W przypadku WIZERUNKU ZŁA Masterton zdecydował odwołać się do XIX-wiecznej powieści: "Portret Doriana Graya" Oscara Wilda. I trzeba przyznać, że nawet nieźle mu to wyszło. Zdecydowanie jest to jedna z lepszych książek tego autora. Powieść trzyma w napięciu, jest mroczna, niepokojąca, a momentami dość "bezpośrednia" w opisie. Całkiem ciekawie zarysowani bohaterowie i całkiem fajne dialogi.

Książka ma taki swój specyficzny klimat i atmosferę pewnej dwuznaczności. Trzeba jednak się uzbroić w cierpliwość, bo fabuła w niej snuje się raczej wolno, co jednak pozwala aby groza i niebezpieczeństwo powoli otaczało bardziej lub mniej świadomych zagrożenia bohaterów. Zresztą WIZERUNEK ZŁA balansuje trochę zwodniczo między thrillerem; horrorem w stylu Dziecka Rosemary; a horrorem w stylu Mastertona (tzn. jest też seks).

Powieść była jedynym niefrancuskim zdobywcą prestiżowej nagrody Prix Julia Verlanger, przyznawaną przez Francuzów, którą nagradza się interesujące pozycje z kręgu literatury science fiction, horror i fantasy.

W 2006 roku, w jednym z wywiadów Graham Masterton powiedział, że WIZERUNEK ZŁA dostał się do castingu książek, które mają być sfilmowane, ale jak dotąd żadne ostateczne decyzje nie zapadły. Szczerze mówiąc to może i lepiej. Film mógłby być z tego niezły, ale zrobienie go to raczej trudne zadanie, wymagające niezłych reżyserskich i "scenariuszopisarskich" zdolności, a to jak wiadomo w Ameryce (i nie tylko) produkt mocno deficytowy, mam zatem mieszane uczucia, co do ewentualnej ekranizacji. Polecam

AUTOR RECENZJI: PAWEŁ W.
RECENZJA KONKURSOWA

 
   

 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Picture of evil, Family portrait

.: AUTOR :.
Graham Masterton

.: TŁUMACZENIE :.
Paweł Korombel

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
1985

.: WYDANIE POLSKIE :.
1997

.: ILOŚĆ STRON :.
640 stron

 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
? / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
? / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
? / 10

PLUSY:
???

MINUSY:
??