SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

WYKREŚLONE IMIĘ

 

Jest takie powiedzenie, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Bohaterowie powieści Rhiannon Lassiter pt. Wykreślone imię z pewnością podpisaliby się pod tym stwierdzeniem obiema rękami. Połówki dwóch rozbitych rodzin, połączone decyzją dorosłych, od wielu miesięcy żyją w niesłabnącym konflikcie. Dotyczy on szczególnie dziewcząt – Katherine i Catriony – i opiera się na podobieństwie imion. Sprawa ta, pozornie błaha, stale burzy spokój całej rodziny. Lepiej mają się sprawy pomiędzy chłopcami, Roleyem i Johnem, choć dzieli ich znaczna różnica wieku. Nad skłóconą gromadką próbują zapanować rodzice, Harriet i Peter, często bezskutecznie. Pewnego przeciętnego dnia rodzina otrzymuje zaproszenie na wakacje. Mają je spędzić w domu, gdzie niegdyś mieszkała Anne, nieżyjąca matka Katherine i Johna. Nikt nie spodziewa się tego, co czeka na rodzinę w domu zwanym Szramą na Wzgórzu.

Powieść czyta się jednym tchem. Początek, siłą rzeczy obyczajowy, pozwala dokładnie zaznajomić się z sytuacją rodzinną bohaterów. Ich przyjazd do Szramy na Wzgórzu to moment, w którym na karty powieści wkracza groza. Kiedy samochód podjeżdża pod dom, małemu, choć niewiarygodnie dojrzałemu Johnowi, wydaje się, że widzi w oknie czyjąś twarz. Jednak nawiedzenie to nie do końca odpowiednie słowo na to, czego skłócona rodzina doświadczy w starej posiadłości...

Autorka potrafi zbudować atmosferę grozy i stopniować napięcie. Nie można jej odmówić także pomysłowości w kreowaniu fantastycznych postaci (np.  Dalila). Wykreślone imię to opowieść w stylu Neila Gaimana – mroczna, chwilami groteskowa, straszna, bardziej kojarząca się z baśnią niż literackimi dokonaniami Kinga czy Mastertona. Lassiter w swej książce odwołuje się do pierwotnej wiary w moc słowa, ściślej mówiąc imienia. Motyw ten pojawił się już w wielu powieściach, choćby w Czarnoksiężniku z Archipelagu le Guin, należącym już do klasyki fantasy, Eragonie czy Sezonie czarownicy. Utrata imienia oznacza utratę samego siebie. Moc, jaką posiadają imiona, staje się walutą w świecie stworzonym z gniewu i samotności, do którego trafiają niczego nieświadomi bohaterowie. Ich własne złe emocje odegrają w tej historii niebywałą rolę. Powieść Rhiannon Lassiter, pomimo wysokiej zawartości grozy, niesie jednak krzepiące przesłanie – nigdy nie jest za późno, by się przemóc, zmienić swą postawę i naprawić błędy. W dużym stopniu jest to książka o dojrzewaniu, co na poziomie konstrukcji również zbliża ją baśni.

Dobrą decyzją ze strony wydawnictwa była zmiana tytułu. Oryginalne Bad Blood powinno zostać przetłumaczone na „złą krew.” To jednak mogłoby prowadzić do skojarzeń z literaturą typu Zmierzch, której wysyp na półkach księgarnianych zaczyna męczyć. Tytuł polski bardziej bezpośrednio odnosi się do treści książki.

Wykreślone imię to druga na polskim rynku książka Rhiannon Lassiter, młodej i bezsprzecznie utalentowanej pisarki z Oxfordu. Choć bohaterami książki są nastolatki i dzieci, żaden dorosły fan horroru nie powinien rezygnować z jej lektury. Zrezygnować z Wykreślonego imienia, to pozbawić się kilku godzin literackiej przyjemności suto zaprawionej pierwszorzędną grozą.  

AUTOR RECENZJI: KAROLINA GÓRSKA

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Bad Blood

.: AUTOR :.
Rhiannon Lassiter

.: TŁUMACZENIE :.
Jacek Konieczny

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2007

.: WYDANIE POLSKIE :.
W.A.B. 2009

.: ILOŚĆ STRON :.
329


 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
10 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
9 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
10 / 10

PLUSY:
+
ciekawy pomysł na fabułę
+
wartka akcja
+
straszy
+
nastrój
+ Dalila i jej trutnie

MINUSY:
-
nieco zbyt dojrzały i przez to mało przekonujący dziesięciolatek John