SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

ZAĆMIENIE

 

"Ogień i Lód
Jedni mówią, że świat zniszczy ogień.
Inni, że lód. ..." - Robert Frost

Stepnienie Meyer napisała fenomenalną sagę o wampirach, która ujęła cały świat. Wszyscy kochają jej bohaterów, tworzą się grupy fanów Jacoba i Edwarda. Czy dwie rasy mogą współistnieć nie zagrażając sobie nawzajem? To tylko jeden z wątków trzeciej części sagi - Zaćmienia.

Mówi się, że nie można się przyjaźnić z mężczyzną, zawsze w którymś momencie pojawi się miłość. Czasami ciężko nam to przyznać, ale tak jest. Czy przez to możemy mniej kochać kogoś innego? Nie, tylko trzeba podjąć wybór, bo nie można mieć wszystkiego. Ten sam problem ma Bella, jest z Edwardem i kocha go, ale przyjaźni się z Jacobem, który wniósł trochę słońca w mroczne życie dziewczyny.

Niedaleko Forks, w Seattle, w dziwnych okolicznościach giną ludzie, coraz więcej jest zaginionych a policja jest bezradna. Rodzina Cullenów domyśla się kto za tym stoi - tworzy się armia nowonarodzonych - "świeżo upieczonych" wampirów o niewyobrażalnej sile - nie wiedzą tylko kto ich tworzy i w jakim celu. Muszą działać szybko w przeciwnym razie zjawią się posłańcy Volturi - rodziny królewskiej wśród wampirów, którzy za cel mają strzec informacji o istnieniu nieumarłych. Bella za namową Edwarda odwiedza matkę w Phoenix, po powrocie zastaje Jacoba, który informuje ją, że do Forks chce się wedrzeć Victoria (Edward zabił jej ukochanego Jamesa w pierwszej części sagi). Niestety Emmett natknął się na Paula i Victoria zdążyła im uciec. Czas połączyć siły by przeciwstawić się wampirom, które chcą zaatakować Forks.

Stephenie Meyer zaskakuje czytelnika - każdy tom sagi Zmierzch wyróżnia się czymś innym. Zaćmienie jest pełne scen akcji, oczywiście nie brakuje romantyzmu i dramaturgii, nie zabraknie szybkiej akcji, więc czytelnik nie może się nudzić. Pisarka nie tylko pisze o bieżącym życiu bohaterów, ale również o ich przeszłości, o życiu w "poprzednim" ludzkim wcieleniu. Tym razem poznajemy historię Rosalie, Emmetta i Jaspera. Dojrzała postawa bohaterów działa na plus książki. Wydaje mi się, że Zaćmienie przypadnie do gustu każdemu czytelnikowi. I choć większość fanów jest młodego wieku to również i starsze osoby sięgają po tą powieść. Dlaczego? Z ciekawości "o co tyle szumu", każdy potrzebuje romantycznych uniesień a związek Belli z Edwardem oraz przyjaźń z Jacobem jest ich pełen. Przez cały czas książka trzyma w napięciu. Zakończenie nieprzewidywalne, fabuła oryginalna, brak literówek to tylko niektóre z atutów powieści. Przy zakupie mamy do wyboru różne wersje okładek a nawet wersję w formie audiobook. Polecam

AUTOR RECENZJI: MAWET

 
   


 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Eclipse

.: AUTOR :.
Stephenie Meyer

.: TŁUMACZENIE :.
Urban Joanna

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2007

.: WYDANIE POLSKIE :.
Wydawnictwo Dolnośląskie 2009

.: ILOŚĆ STRON :.
560


 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
9 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
3 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
9 / 10