SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

ZMROK

 

Zmrok Tima Lebbona to pierwsza część sagi o świecie Noreeli, w którym dochodzi do brutalnych zbrodni. Magia już dawno opuściła mury miasta, istnieje jedynie w myślach niektórych osób, którym wiedza o magii była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Historie głoszą, że pewnego dnia, magia się odrodzi w młodym chłopcu, chłopcu od którego zależy przyszłe życie mieszkańców Noreeli. Czerwoni mnisi próbują zabić chłopca a Magowie próbują zapanować nad magią, by nie obróciła się przeciwko światu.

Rafe Baburn uszedł z życiem po masakrze w swojej rodzinnej wiosce. Próbował uciec do następnej wioski. Nie był sam, ale bał się spojrzeć do tyłu, po prostu uciekał. Zmęczenie dało się we znaki i o własnych siłach nie udało mu się dotrzeć do Pavisse. Ktoś go przyniósł do wuja, ale nie zabawił tam długo. Uciekł w głąb miasta. Tam poznał wiedźmę - dziwkę o szczególnym imieniu Nadzieja. Nadzieja zrozumiała kim jest chłopak i co on oznacza dla świata, dlatego próbuje go chronić przed innymi. Złodziej Kosar widział krwawą rzeź w Trengborne, widział też ocalałego chłopca i podążał jego śladem. Przyniósł go do Pavisse, zostawił i poszedł szukać A`Meer - swojej kochanki. Bibliotekarka Alisha po dziwnych odwiedzinach Mnicha straciła swoją pracę - biblioteka została spalona. Czy owy mnich chciał coś ukryć przed światem? By nikt nie poznał prawdy o świecie Magii. Nie widząc sensu dalszego życia w wiosce odeszła. Po drodze spotkała człowieka z kopalni fledżu - Trey'a. Zabrała go ze sobą do Pavisse. Los połączył wszystkie postacie ze sobą i wszyscy zjednali swoje siły, i strzegli się przed Czerwonym Mnichem i Magami.

"Zmrok" tima Lebbona jest książką typu DOS - Dziecka Ostatniej Szansy. Los całego świata w rękach małego chłopca. Czy uda się go ochronić by ocalił pozostałych mieszkańców? Książka jest przepełniona brutalnością i magią - zarówno tą dobrą jak i złą. Dokładne opisy rzezi przerażają, sprawiają, że książka wywiera mocne uczucia. Ciekawie przedstawiona jest postać Czerwonego Mnicha - jego dążenie do celu, w tym przypadku zabicie chłopca. Obrażenia zamiast go osłabiać tylko wzmacniają. Główne postacie nie mają konkretnego zadania do wypełnienia. Jedynym ich priorytetem jest unikać niebezpieczeństw, a w świecie Noreeli jest to dosyć trudne. "Zmrok" to typowa książka dark fantasy przypominająca lekko postacie z Tolkiena czy Berserka.

Minusem książki jest przewaga niektórych wątków, opisów, historii - są tam po prostu zbyteczne, na domiar złego, niektóre wątki są nierozwinięte. Sprawia to że momentami książka nuży czytelnika. Plusem natomiast jest przedstawiony opis świata naziemnego i podziemnego. Ciekawe są sny górników po fledżowym narkotyku, ich siła oddziaływania i łączenia się z umysłami innych ludzi. Autor trzyma nas cały czas w jednym klimacie grozy- brutalne, erotyczne sceny, wulgarne słownictwo. "Zmrok" zaskakuje aż do końca. Nieprzewidywalność zakończenia to kolejny plus dla tej pozycji. Jak dotąd nie spotkałam się z taką książką na rynku. A to dopiero początek, już niedługo drugi tom książki. Zapraszam do nabycia tego "świeżego mięska" wśród dark fantasy.

AUTOR RECENZJI: MAWET

 
   
 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Dust

.: AUTOR :.
Tim Lebbon

.: TŁUMACZENIE :.
Sławomir Kędzierski

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
???

.: WYDANIE POLSKIE :.
Amber
2010

.: ILOŚĆ STRON :.
504


 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
9 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
5 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
10 / 10

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::